IOM: Systemic Exertion Intolerance Disease

 In Criteria

H

et Institute of Medicine (IOM) heeft op 10 februari 2015 een rapport uitgebracht waarin het de aanbeveling doet om afstand te nemen van de diagnose ME/CVS. De voorgestelde nieuwe diagnose heet “Systemic Exertion Intolerance Disease” (SEID, uit te spreken per letter).

Deze diagnose zou door elke arts gesteld kunnen worden en kent de volgende criteria.

Criteria SEID

  1. A substantial reduction or impairment in the ability to engage in preillness levels of occupational, educational, social, or personal activities, that persists for more than 6 months and is accompanied by fatigue, which is often profound, is of new or definite onset (not lifelong), is not the result of ongoing excessive exertion, and is not substantially alleviated by rest,
  2. Post-exertional malaise,
  3. Unrefreshing sleep,
  4. At least one of the two following manifestations is also required: Cognitive impairment or Orthostatic intolerance

Volgens het IOM zijn zowel CVS (chronisch vermoeidheidssyndroom) als ME (myalgische encefalomyelitis) geen adequate diagnoses.

Commentaar

De ME Vereniging Nederland zal op vrijdag 13 februari 2015 een voorlopig standpunt uitbrengen.

Recommended Posts

Leave a Comment